Jak se žije s glaukomem?

on 22 březen 2017

kontaktni cockyGlaukom, nebo také obecně známý zelený zákal, způsobuje vysoký nitrooční tlak, který poškozuje zrakový nerv. Oko je navíc špatně prokrvované.

Za vznikem zeleného zákalu stojí hned několik příčin. Asi k těm nejčastějším patří nadměrná tvorba nitrooční tekutiny nebo snížená průchodnost odtokových kanálků v oku.

Vzhledem k tomu, že není zelený zákal bolestivý ani nepříjemný, je velice zákeřný, protože jeho prvotní příznaky pacienti mnohdy nerozpoznají. Jestliže nechodíte na pravidelné prohlídky k očnímu lékaři, můžete změny zaznamenat až při ztrátě zraku. Jak se tedy žije lidem se zeleným zákalem, a mají nějaká speciální omezení?

Běžné životní situace se zeleným zákalem

    • Glaukom a těhotenství

Zajímá vás, jak ovlivní těhotenství váš zelený zákal? V průběhu těhotenství dochází ve většině případů ke snížení nitroočního tlaku, což je v případě zeleného zákalu jedině prospěšné.

Pokud máte navíc kombinaci zeleného zákalu a diabetes, je velmi důležité dodržovat speciální dietu a celkový přístup. Obecně platí, že v těhotenství je počítáno s omezením všech medikamentů na nezbytné minimum.

    • Glaukom a koníčky

Vždy je na pacientovi, aby s chladnou hlavou a zdravým rozumem rozhodl, jak na něho bude jeho případný koníček působit. Pamatujte, že koníčky, u kterých dochází ke zvýšení nitroočního tlaku, jsou riziková. K takovým patří jóga, potápění, hra na některé dechové nástroje nebo plavání na delší vzdálenost s brýlemi. Pro větší bezpečnost konzultujte své koníčky s vaším lékařem.

    • Glaukom a pracovní zátěž

Pozitivní na této chorobě je, že téměř v žádném ohledu neomezuje a nebrání vykonávat zaměstnání, v případě, že u něho nedochází ke zvyšování nitroočního tlaku. Rizikovým pro vás bude, jste-li profesionální potápěč, hráč na trubku v orchestru, dlouhodobě pracujete u počítače. Také u profesionálních řidičů může docházet k obtížím. Vždy je velmi důležité konzultovat vaše zaměstnání s ošetřujícím lékařem.

Léčba a kompenzace zeleného zákalu

Léčba zeleného zákalu probíhá pomocí medikace i moderních chirurgických metod. Jednou z možností kompenzace zeleného zákalu jsou také kontaktní čočky, které můžete zvolit v případě, že vaše zaměstnání či koníčky neumožňují nosit brýle.

Správná péče o kontaktní čočky

Aby vám kontaktní čočky dobře sloužily, je důležité se o ně dobře starat. Stejně jako kontaktní čočky si můžete pořídit také vhodný roztok na kontaktní čočky z pohodlí domova v e-shopu Kontaktno.cz. Zde naleznete širokou nabídku kontaktních čoček a dalších pomůcek k jejich ošetření a správnému uchování.

 

Leave your comments

0
terms and conditions.

Comments