Základy péče o kontaktní čočky

péče o kontaktní čočkyPokud nenosíte jednodenní kontaktní čočky, které nevyžadují žádnou péči, ale například měsíční nebo dvoutýdenní kontaktní čočky, pak je třeba, abyste znali základní pravidla péče o kontaktní čočky.

Důkladná péče o kontaktní čočky je předpokladem jejich bezproblémového nošení. Pokud dojde k jejich kontaminaci mikroorganismy, hrozí Vám oční infekce, která může mít velmi vážné následky ve formě zánětu spojivek, rohovky nebo duhovky, což může mít i dlouhodobé následky na Váš zrak.

Tím, že si osvojíte určitou rutinu, pokud jde o čištění a uchovávání kontaktních čoček, stane se pro vás jejich nošení mnohem příjemnější. Když začnete nosit kontaktní čočky, velmi rychle si na ně zvyknete, a neradi se pak vracíte k brýlím. A tak Vám nic tak nezkazí požitek z jejich užívání, jako když ho musíte na několik týdnů přerušit kvůli léčbě akutního zánětu oka. Proto je lepší tomu předcházet dokonalou péčí o ně.

 

 • Čistota půl zdraví

  U očí platí tato zásada více než kde jinde. Pokud si budete nasazovat nebo vyjímat kontaktní čočky neumytýma rukama, riskujete, že si do očí zanesete škodlivé bakterie či viry, které Vám způsobí zánět oka. Proto je třeba vždy mít ruce řádně umyté antibakteriálním mýdlem bez parfemace (mohla by podráždit oči). Umyté ruce si pak nezapomeňte osušit čistým ručníkem, který nezanechá na Vašich rukách vlákna. Ta by ulpěla na čočce, a kdyby se dostala do očí, dráždila by je tak, že by Vám bylo nošení čoček nepříjemné.

 • Vhodný roztok na čočky

  Volba toho správného roztoku na kontaktní čočky je klíčová. Pokud jste například přecitlivělí na konzervační látky v roztocích na čočky, může Vám volba špatného roztoku spíše ublížit. Pro alergiky jsou doporučované roztoky na čočky bez konzervačních látek na bázi peroxidu vodíku, které jsou sice dražší a vydrží kratší dobu otevřené, než běžné roztoky na čočky, ale ušetří Vám spoustu nepříjemností, např. opakovaných zánětů rohovky apod. Nejste-li si jistí, zda si zvolíte ten správný roztok, neváhejte nás kontaktovat. Rádi Vám poradíme.

 • Pečlivé čištění čoček

  Při výběru roztoku si pozorně přečtěte, o jaký druh se jedná. Důkladné vyčištění čoček před jejich uložením do pouzdra na čočky nezřídka vyžaduje řádné promnutí mezi prsty a opětovné propláchnutí čočky roztokem v dlani, aby se odstranily bílkovinné usazeniny. Existují ale také roztoky na čočky s tzv. no rub formula, které rozpustí bílkoviny i bez nutnosti manuálního čištění.

 • Pravidelnost čištění čoček

  Pokud jste si nekoupili kontaktní čočky s tzv. prodlouženým nošením (např PureVision 2HD), které můžete díky vysoké propustnosti kyslíku nosit v očích i několik dní až měsíc v kuse bez nutnosti každodenního vyjímaní, je nutné, abyste čočky každý den před spaním pečlivě vyčistili a uložili do pouzdra na čočky na min. 6 hodin. Jedině tak budete mít jistotu, že budou důkladně vyčištěné a dezinfikované sterilním roztokem na čočky, a připravené pro další nošení.