Víte, že až deset procent dětí předškolního věku trpí některou z očních vad? Oční vadu je u malých dětí velmi obtížné rozpoznat, a proto může v mnoha případech vést k trvalému a někdy i neléčitelnému oslabení zraku.
V případě, že si nejste jisti, zda vaše dítě vidí správně, rozhodně navštivte očního lékaře. Určitě tím nic nezkazíte.
V České republice trpí oční vadou přibližně každé dvanácté dítě, a to do čtyř let věku. Zrakové potíže jsou velmi podobné jako u dospělých. Velmi často se setkáváme s dalekozrakostí, krátkozrakostí i astigmatismem. Setkáváme se také s tupozrakostí a šilháním. Jestliže děti šilhají občas, jedná se o normální jev, a to do jednoho roku věku. U dlouhodobějšího šilhání by rodiče měli navštívit očního lékaře. Ten poté určí, jak oči správně korigovat.
Základem je prevence
Odhalení oční vady u dětí není zcela jednoduché, nicméně by je měl odhalit lékař při preventivních prohlídkách. Kdy probíhá kontrola každého oka zvlášť, tak odhalí, zda a které oko je slabší. Lékař i rodina by měla zpozornit také při pozitivní rodinné anamnéze, v takovém případě je vhodné navštívit očního lékaře přibližně v půl roce věku dítěte.
Nejen lékař, ale také rodiče mohou odhalit oční vadu u svého dítěte. U malých dětí se projevuje tak, že nejsou schopny zafixovat předmět. Větší děti mohou narážet do překážek a předmětů, sledují z blízka televizi nebo si prohlíží obrázky. Takové signály by rodiče rozhodně neměli ignorovat. Preventivní vyšetření u očního lékaře je v těchto případech žádoucí.
Odhalení očních vad často proběhne s nástupem do školy
Přibližně kolem sedmého roku je vývoj funkcí zraku v konečné fázi, dítě by v takovém případě mělo vidět stejně dobře jako zdravý dospělý jedinec. A nástupem na základní školu se velmi často projeví refrakční vady, jako krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus.
Některé dětské oční vady je možné kompenzovat čočkami
Kompenzace oční vady pomocí kontaktních čoček je možné v případě vrozených očních vad. Tyto se dají odstranit chirurgicky, ale v době, kdy se zrak u dětí vyvíjí, není možné operativně vadu odstranit.
Jedna z těchto vad je například dětská afakie . Projevuje se chybějící oční čočkou a je poměrně vzácnou vrozenou vadou. Kontaktní čočky dočasně nahrazují budoucí umělou čočku, kterou pacient získá při pozdější operaci. Díky kontaktním čočkám dochází ke správnému vývoji postiženého oka. Velmi důležité je také o kontaktní čočky pečovat, zvolte proto vhodný roztok pro čočky a mějte po ruce i oční kapky.
Původní okluzory jsou dnes nahrazovány kontaktními čočkami a to v případě léčby tupozrakosti (amblyopie).