Roztok pro čočky vybírejte pečlivě

on 23 květen 2018

08Pokud spadáte do kategorie lidí, které musí nosit kontaktní čočky, jistě víte, že se o ně musíte perfektně starat. Péče o kontaktní čočky je velmi důležitá, kdy se jedná o uskladnění čoček a jejich údržbu.

Pokud se pacient o své kontaktní čočky dostatečně nestará, může dojít k znečištění. Na čočkách se mohou usazovat bílkoviny a usazeniny, při nesprávném uskladnění a čistění vznikají z usazenin bakterie a ty mohou lidem způsobit nemalé potíže. Na trhu existuje mnoho roztoků pro uskladnění a čištění kontaktních čoček.

Na trhu najdete různé roztoky pro kontaktní čočky a v různých e-shopech je můžete nakoupit za výhodné ceny. Najít můžete například značky Clean Active, OPTI-FREE, SOLO-Care, Eyeye All in One, RENU, Horien, Zero-Seven, Avizor, Aqua Balance, Biotrue, Complete, EYE SEE, Wöhlk a Zeiss.

Na trhu dnes již existují roztoky, které obsahují méně chemických látek, ale zase méně desinfikují. Některé mají lepší schopnost lubrikovat a čistit, ale zas nejsou tolik šetrné k očím. Je důležité u roztoků zkoumat, jaké mají chemické složení, kolik obsahují konzervantů a jestli jsou vhodné právě pro vaše kontaktní čočky.

Podstatné u roztoků pro čočky je, že nejdou ničím jiným nahradit – ani destilovanou vodou, převařenou vodou ani fyziologickým roztokem. V dnešní době plní roztoky několik funkcí, nejen že čočky desinfikují, čistí, ale také se zvlhčují v pouzdře.

Typy roztoků pro kontaktní čočky

Kontaktní čočky lze vydesinfikovat několika způsoby. Nejpodstatnější je především pořídit si kvalitní roztok, tak bude čistění kontaktních čoček nejefektivnější.

    • Roztoky all in one

Roztoky all in one fungují na jednoduchém principu. Desinfikují, čistí, zvlhčují, oplachují a minimalizují vznik bílkovinných usazenin. Klienti už nemusí po vyndání z roztoku čočky oplachovat vodou. Všechno za ně udělá roztok all in one.

    • Peroxidové roztoky

Peroxidové roztoky jsou velmi oblíbené. Jedná se o nejlepší možnost chemického čištění, jak desinfikovat své čočky. Je vhodný i pro citlivé oči. Jsou účinné a zároveň šetrné.

Peroxidový roztok funguje na principu kontaktu peroxidu vodíku s katalyzátorem (disk, který se nachází na dně pouzdra). Okamžitě začne probíhat reakce rozkládání peroxidu vodíku na vodu a kyslík. Bublinky, které z reakce vznikají čistí čočky. Na konci procesu, který může trvat i 6 hodin zůstane v pouzdře pouze voda.